
До переліку обов’язкових документів для логістики входить товарно-транспортна накладна (далі — ТТН), якою користуються і відправник, і одержувач вантажу. Вона підтверджує факт перевезення. ТТН містить актуальну інформацію про вантаж, документу присвоюють унікальний номер. За ним відстежують переміщення відправлення до вантажоодержувача. Варто розглянути детально все, що необхідно знати про ТТН.
Основні поняття товарно-транспортної накладної
Насамперед потрібно розібратися, що таке ТТН. Цей документ видається одразу після приймання вантажу перевізником і слугує підтвердженням його отримання для подальшого перевезення в пункт призначення. Усі ТТН — це накладні, які використовують для обліку в процесі переміщення товарно-матеріальних цінностей. Документ містить:
- унікальний трек-номер ТТН;
- тип транспорту;
- кількість місць;
- ПІБ відправника і вантажоодержувача або найменування юридичної особи;
- дату оформлення ТТН;
- опис вантажу: фактичну вага, обсяг, одиниці виміру, тип;
- пункти відправлення і призначення: відділення, фізичну адресу;
- оціночну вартість;
- підписи (печатки) сторін (одержувача, відправника, перевізника);
- найменування платника послуг доставлення.
Зверніть увагу, що розшифровка ТТН — товарно-транспортна накладна. Не варто плутати це поняття з видатковою.
Де використовують ТТН
Оформленням документа займаються відразу після надходження товару від відправника для подальшого перевезення. Його створюють в електронному і паперовому вигляді та видають відправнику.
ТТН — це один із ключових документів у здійсненні перевезень водним, авіаційним, автомобільним, залізничним транспортом. Без бланка неможливо зафіксувати факт переміщення від відправника до вантажоодержувача. Паперові та електронні ТТН використовують у бухгалтерському обліку для підтвердження операцій купівлі-продажу. Без цього документа неможливо відобразити їх у звітності, зокрема, у списанні та постановці на баланс товарно-матеріальних цінностей.
Оформлені належним чином ТТН використовують і у сфері оподаткування, адже містять не лише дані про перевезення, а й вартість товару. Без них юридична особа і ФОП позбавляються права на визнання доходів і витрат. У податковому обліку ТТН відносять до первинної документації.
Правила оформлення ТТН
Складання і видача документів — важливий аспект здійснення вантажно-транспортних перевезень. Розглядаючи, що означає ТТН у сфері контролю над процесом переміщення товарів і посилок, потрібно приділити увагу оформленню. У ньому беруть участь вантажоодержувач, відправник, перевізник. Основні правила для ТТН:
- вантажовідправник виписує по одному примірнику для кожного одержувача, поїздки;
- перший призначений для оформлювача, інші ТТН передають іншій стороні;
- компанія, що займається здійсненням перевезень, залишає собі 2 копії для використання у звітності.
Правила оформлення ТТН передбачають обов’язкове дотримання структури. Особливості складання визначаються сферою здійснення перевезень. Для транспортування зернових використовують спеціальні бланки, в яких вказують характеристики вантажу. Під час перевезення тварин у ТТН обов’язково подають дані про санітарні вимоги. Формат документів для міжнародної торгівлі строго уніфікований. Усі ТТН подаються в стандартизованій формі.
Номер товарно-транспортної накладної та його значення в процесі вантажоперевезень
Персональний ідентифікатор присвоюють кожному документу. Номер ТТН — це унікальний набір символів для оформлення перевезення. Основна мета використання — контроль переміщення вантажу відправником і одержувачем. Для трекінгу ТТН застосовують онлайн-сервіс, запропонований компанією-перевізником. В електронному та паперовому бланках ТТН міститься штрих-код. Його використання дасть змогу зручно сканувати номер.
Перевірка ТТН: важливі аспекти
Товарно-транспортні накладні повинні містити коректні дані. Тому перевірка ТТН — ключовий аспект роботи з документами. Інформацію в ній потрібно переглянути в момент видачі на руки і тільки після цього ставити підпис (печатку). Необхідно звірити дані в кожній графі, щоб визначити можливі помилки в ТТН. Неправильно подана під час оформлення інформація призводить до затримок у постачаннях, некоректного відображення у фінансових звітах.
Euroshullte — професійні послуги для бізнесу
Пропонуємо звернутися за високоякісним сервісом до компанії з великим досвідом роботи у сфері вантажоперевезень. Euroshuttle візьме на себе всі зобовʼязання в оформленні документів, у т.ч. ТТН, гарантуючи високу якість послуги. Серед переваг — прозорі ціни та оперативне доставлення вантажів по Україні та в Європу. Звертайтеся до нас онлайн або за телефоном.